Kent talanı hız kesmiyor

Kent
Görünüm

En son Sultangazi'de iki mahalle ile Kağıthane'de bir mahalle daha Riskli Alan ilan edilerek Kentsel Dönüşüm Talanının hizmetine sunuldu. 

Gaziosmanpaşa’da ise 10 Nisan 2016 yılında Bakanlar Kurulun tarafından ilan edilen Acele Kamulaştırma kararına karşı yüzlerce Gaziosmanpaşalı bireysel ya da avukatları aracılığı mahkeme yoluna gitmişlerdi. Gaziosmanpaşalı Gönüllü Hukukçulardan Halil İbrahim Türkyılmaz'ın tarafından açılan bir dava sonuçlandı ve Danıştay 6. Daire davayı açan kişilerin taleplerini kabul ederek "Yürütmeyi Durdurma" kararını oy çokluğu verdi. Mahkeme üyelerinden birinin buna karşı çıkarak “davacılar dava açmamış o halde yürütmeyi durdurma kararı alınamaz” dediği söylenenler arasında.

11 Kasım 2016’da alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Armutlu riskli alan ilan edilerek, kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı. Armutlu, 1 milyon 700 bin metrekare alanı kapsıyor. Edinilen bilgiye göre Armutlu’da 5 bin civarında gecekondu bulunuyor ve yaklaşık 25 bin kişi yaşıyor. Bakanlar Kurulu kararına karşılık bölgede yaşayan 4035 vatandaşın yazdığı itiraz dilekçelerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden olumsuz cevap geldi.  

Diğer taraftan Sarıyer Belediye Meclisi, Emirgan Mahallesi’nde mülkiyeti Hazine’ye ait 951 No’lu adada, üzerinde yaklaşık 700 binanın bulunduğu 159 dönümlük alanın imar ıslah plan çalışmasını tamamladı. Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan kararda, gecekondulara tapu dağıtılması kararlaştırıldı. Plan çalışması İBB Meclisi’ne gönderildi. İBB Meclisi onarsa vatandaşlara 2981 Sayılı Kanun’la dağıtılan tapu tahsis belgeleri tapuya dönüşecek. Bu yeni karar için CHP'li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu çalışmanın her bir boyutu yasal çerçeve içindedir ve İBB’den ret yerse bilin ki, işin arkasında başka manevralar vardır” dedi. Şimdi hükümet yanında kararlara imza atan İBB’nin cevabı bekleniyor.

Peki hükümetin seçim dönemine rağmen bu konudaki ısrarı neden?

Hükümetin ekonomik programında inşaat sektörü hala lokomotif sektör olmayı sürdürüyor. Nedenlerine gelince… İnşaat sermaye içinde hükümete taraf olan kesimin palazlanmasını sağlayacak tek sektör. Kısa vadeli yatırımlarla ve en önemlisi güvencesiz, düşük ücretli işçilerle yapılabiliyor. 

Orta ve düşük gelirli ücretliler, işçiler ise uzun zamanlı borçlarla aldıkları TOKİ konutlarıyla sisteme göbeğinden bağlanıyorlar. Kentsel dönüşüm ilan edilen mahallelerde yaşayanların mağduriyetleri hükümete karşı bir muhalefet oluştursa da diğer kazanımlarına göre göze alınabilir görülüyor. Kentsel dönüşüm talanı konusundaki hükümetin ısrarının temel nedenleri bunlardır.

Yeni gelişmeler ve tüm bu tablo ise bize, mahallelerinde mücadele eden kentsel dönüşüm mağdurlarının hak mücadelelerini kamuoyuna duyurabilmelerinin, mücadeleyi mahallelerinin dışına taşıyabilmelerinin çok gerekli olduğunu düşündürüyor. 

İşçilerin Sesi Gazetesi Sayı 61, Nisan 2017

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi