Kentsel talan için yasa değişti

Kent
Görünüm

Kentsel dönüşüm yönetmeliğindeki değişiklik 27 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu değişiklikle bir bölgedeki yapıların üçte ikisi riskli olarak tespit edilirse bölgenin tamamı ilgili belediyelere sorulmaksızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edebilecek.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki 6306 sayılı kanunun Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik 27 Ekim günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu değişiklikle bir bölgenin yüzde 65’i riskli alan ilan edildiyse, tamamı kentsel dönüşüm yapılabilecek. Riskli alan ilan etmek için en az 15 bin metrekare büyüklüğünde alan olması sınırı da bu değişiklikle kaldırıldı. Böylece çok daha küçük alanlar riskli ilan edilebilecek.

Bu düzenlemeyle birlikte ‘riskli alan’ ilan edilen bölgelerde hak sahipleriyle anlaşmak için beklenmeyecek, 2 aylık denetim süresi dolduğunda binalar kolluk kuvveti nezaretinde yıktırılacak. Değişiklik öncesinde, hak sahipleri içinde 3’te 2 çoğunluk sağlanamadığı takdirde yapılar dönüşüme açılamıyordu. Hak sahibinin vefat etmesi durumunda mirasçılık belgesi çıkartma yetkisi artık Bakanlıkta olacak. 

Riskli alan ve yapıların depreme dayanıklılık tespitini yapan kuruluşlarda görevli personellere Çevre ve Şehircilik Bakanlığından sertifika alınması zorunluluğu da kaldırıldı. Bu yetki bakanlık tarafından belirlenecek kurum ve kuruluşlara devredildi.

Artık ‘riskli alan’ tespiti için TOKİ’ye de başvurulabilecek. Bu değişiklikle ise Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamına giren kültür mirası niteliğindeki taşınmazlarda da kentsel dönüşüm yapılabilmesinin önü açıldı.

Yeni düzenlemenin “iç savaş” nedeniyle yıkılan kentler için yapıldığı anlaşılıyor. Neredeyse tamamen yıkılan Cizre, Nusaybin, Sur gibi bölgelerde mülk sahiplerine ve belediyelere sormaksızın dönüşüm ilan edilecek ve hızla dönüştürülecek. Daha önce Diyarbakır Sur’daki alelacele yıkımlarda devletin yaptığı katliamın izlerini de yok etmeyi hedeflediklerine tanık olmuştuk. İnsanlar çocuklarından kalanları hafriyat alanlarında aramak zorunda kalmışlardı. Yani bu düzenlemeyle savaşın izini tümden silmek de hedefleniyor.

Ancak bu uygulama Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul boğazını gören en güzel yerlerde inek besliyorlar” dediği Sarıyer’in çeşitli mahalleleri (Rumeli Hisarüstü, Küçükarmutlu), Gaziosmanpaşa-Pazariçi, Şişli-Okmeydanı gibi bir kısmı sol-politik mahalleler de bu yasaya göre düzenlenmek istenecektir.

Kentsel dönüşüm mücadelesinin sürdüğü mahallelerde ise yıkımları hızlandırmak ve mahallenin mücadele azmini yok etmek hedefleniyor. Bu değişikliklerle rantsal dönüşüm kentsel talan haline gelecek. Mahallelerde hak kayıplarına karşı halk direnişlerinin imkanlarını yaratmak, hukuk mücadelesinin fiili mücadeleleyle bütünlüleştirmenin yollarını bulmak gerekiyor. 

İşçilerin Sesi Gazetesi Kasım 2016, Sayı 56

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi