Sıra Darülacezeye geldi

Kent
Görünüm

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Darülaceze bahçesini özel sağlık kurumu ve turizm merkezi yapacağı iddiası sivil toplum kuruluşlarını ve dernekleri harekete geçirdi. 27 Haziran 2015 tarihinde Darülaceze önünde toplanan çok sayıda derneğin üye ve temsilcileri pankart ve döviz açarak eylem yaptı. Basın açıklamasını okuyan Bilal Kızartıcı, “Doymayan gözlerini şimdi de Darülaceze düşkünler yurdunun arka bahçesine diktiler.

 

1895 yılında 2. Abdülhamit tarafından 27.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. İçinde 20 bölüm bulunmakta. İçinde Kilise, Cami, Sinagog bulunmakta. Fırınından, berberine, hastahanesine  kadar her ihtiyacını içinde karşılıyor. Şişli Okmeydanı’nda kurulan ve bu güne kadar yüz binlerce yaşlıya, engelliye, çocuklara bakım evi olan Darülaceze’nin bahçesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın skandal kararı ile ‘Turizm ve özel sağlık alanı’ olarak planlandı. Halen 600 bakıma muhtaç kişiyi barındıran bu merkeze göz dikilmiştir. Yapılaşmaya açılmak istenen yer Darülaceze’ye ait olup, burada yapılaşmaya karar vericiler aslında Darülaceze idare kuruludur. Her nedense, yetkili bu idare kurul, Darülaceze’nin mülkünü böyle bir tehdide karşı korumamaktadır.” diye konuştu.

Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlügü planın uygun olmadığına karar verdi

Darülaceze bahçesiyle bir bütündür “İstanbul 2 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 30 Aralık 2014’te söz konusu nazım imar planı değişikliği teklifinin, yapı yoğunluğunu artırıcı nitelik taşıdığına ve arazinin özgün fonksiyonu ile kullanılan biçimde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli olduğu ve Darülaceze yapılarını olumsuz etkileyeceğinden uygu olmadığına karar vermiştir.  Yarın tekrar büyükşehirden bu kararı çıkarabilirler. Niye kamu hastanesi değil özel sağlık kurumu diyorlar. Çok yakınında Memorial hastanesi var. Merkezi yerde yer alması iştahlarını kabartıyor. Kendi çevrelerine peşkeş çekmek istiyorlar. 

İşçilerin Sesi Gazetesi, Ağustos 2015, Sayı 41

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi