Arjantin: “Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!”

Kadın
Görünüm

Arjantinli kadınlar yine sokaklarda. Bu kez dünyanın her ülkesinde kadınların maruz kaldığı erkek şiddetini, hayatlarının ellerinden alınmasını protesto ediyorlar.

Eylemlerinin ana sloganı “Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!”. Her 18 saatte bir kadının öldürüldüğü Arjantin’de kadınlar, kadın cinayetlerinin durdurulmasını talep ediyorlar.

Kadın eylemciler, Arjantin ve Latin Amerika’da azalmak bilmeyen kadın cinayetlerinin iktidar tarafından görünmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istiyorlar. Hükümetin acilen hareket geçmesi talebiyle Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan Ulusal Kadın Konseyi önünde çadır kurarak işgal eylemi başlattılar.

Kadın Konseyi başkanı Fabiana Tunez ile kadın örgütleri arasında gerçekleşen toplantı sonrasında, Kadına Yönelik Şiddete karşı yürütülen Ulusal Kampanya çerçevesinde kuruldu.

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusunda daha ciddi bir adım atması için hükümete baskı yapan kadın örgütleri, hükümetle yapılan toplantıların endişelerini gidermediğini söylediler. Kadın örgütleri hükümetin bu konuyu daha fazla görmezden gelmeye devam etmesi durumunda Başkanlık Sarayı’nın hemen köşesinde yer alan çadırlarını kaldırmayacaklarını belirttiler.

Kadın örgütleri 17 maddelik bir istek listesi hazırladılar. Bu listeye göre, kadınların en acil talebi, kadın cinayetlerine karşı acil yasa çıkarılması; kadın sığınma merkezlerinin iyileştirilmesi; şiddete uğramış kadınların başvuracağı temsilciliklerin açılması ve iş gücü olanaklarının sağlanması. Bir de kadına yönelik şiddeti ve kadının nesneleştirilmesini destekleyen medya organlarının cezalandırılması, taleplerin bir bölümünü oluşturuyor.

Kampanya ayrıca cinsel sağlık ve kürtaj programlarının geliştirilmesinin yanı sıra kadın ve trans cinayetlerinde yitirilenler için bir dizin oluşturulması çağrısında da bulunuyor. Yol boyunca uzanan renkli çadırların olduğu işgal alanında, basın konferansı, panel, atölye düzenlediler. 

Türkiyeli kadınlardan Arjantin’e destek!

İstanbul’da “Kadın cinayetlerine karşı acil önlem” grubunun çağrısıyla 3 haziran’da Kadıköy’de bir eylem düzenlendi. Arjantinli kadınlarla aynı gün sokağa çağrı yapan grup, “Biz kadınlar özgürlüğü ve hayatı istiyoruz” sloganıyla Arjantinli kadınlara destek verdi.

Acil önlem grubu, “Erkek şiddetine, erkek-egemen devlet politikalarına, her gün bir kadının öldürülmesini normalleştiren, hep bir şekilde bu şiddeti "hak ettiğimiz" algısını yaratan iktidarın “makbul kadın” anlayışına karşı kendimiz olabilmekte diretmek için, hayatımız bizim demek için…” 3 Haziran’da kadınları eyleme çağırdı.

Basın açıklaması şöyle devam ediyor: “Arjantin'li kadınların erkek şiddetine de, erkek şiddetini meşrulaştıran siyasal iktidarın ve yargının baskısına da 'hayır' demek için sokaklara döküldüğü 3 Haziran'da biz de sesimizi, isyanımızı yükseltiyoruz!

 Tecavüze maruz kalan kadınlar, istismar edilen kız çocukları, boşanmak/ayrılmak isteyen kadınların erkekler tarafından düzenli bir şekilde - kimi zaman silahla, kimi zaman dinamitle, kimi zaman bıçakla, kimi zaman çekiçle - katledilmesi... Hiçbiri tesadüf değil, münferit değil; sistematik ve "istikrar"lı bir politikanın sonucu. 16 yıldır hemen hemen her cümlede gurur duyularak ve övgü ile bahsedilen "istikrar" aslında tam da bu. Öyle ki kimsenin iş güvencesi, ekonomik gidişat, hayatı ve geleceği konusunda bekleyemez olduğu devamlılık hali erkek şiddetinde, her gün bir kadının mutlaka öldürülmesinde, yasa eliyle bu şiddetin önünün açılmasında mevcut.

Bizler de, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu olarak, bu politikalara karşı çıkmak için bir kez daha sokaklarda olacağız. Arjantin'li kadınların bahsettiği üzere "alanlarda olmanın çılgınlığıyla" güçlenen isyanımızla meydanlara çıkacağız.”   

İşçilerin Sesi Gazetesi Haziran 2017, Sayı 63

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi