Kanun koruyor, erkekler sokakta şiddet saçıyor!

Kadın
Görünüm

Bianet’in hazırladığı Kadın Cinayetleri Çetelesine göre 1 Ocak 2016- 20 Kasım 2016 arasında erkekler 236 kadın öldürdü, 71 kadına tecavüz etti, 368 kız çocuğuna yönelik cinsel istismar vakası medyaya yansıdı.

Kadınlar eşleri, boşandıkları erkekler, sevgilileri, akrabaları ya da tanıdıkları erkekler tarafından öldürülüyor, tecavüze uğruyor ve şiddet görüyor. Yıllardır, kadın örgütlerinin kamuoyunda yürüttükleri protestolara rağmen devlet tarafından korunan ve onaylanan erkek şiddeti devam ediyor.

Abdullah Çakıroğlu’nun Ayşegül Terzi’ye otobüste saldırması ise kadınların kamusal alanda ve hiç tanımadıkları biri tarafından fiziksel şiddet görmeye başladığı gösteriyordu. Yine kadın örgütleri tarafından protesto edildi, davası takip edildi. Fakat yine kadın cinayetlerinde olduğu gibi saldırgan korundu. 20 Aralık 2016’da çıkan kararda saldırgan Abdullah Çakıroğlu, akıl hastalığının tespit edilebilmesi amacıyla Adli Tıp Kurumunda gözlem altına alınacağı belirtildi.

Hukukun Ayşegül Terzi’nin yaşadığı şiddete karşı onaylayan desteği, sokakta, parkta, metroda yani her türlü kamusal alanda kadınlara karşı yapılan fiziksel şiddet vakalarında artışa neden oldu.

8 Ağustos'ta metrobüste yaşanan fiziksel şiddet vakasında, Sevim T., kendisini taciz eden Murat U.'yu uyardı. Ancak 46 yaşındaki Murat U.'nun saldırısına maruz kaldı. İkili arasında yaşanan tartışma kısa süre sonra arbedeye dönüştü. Perpa durağında metrobüs kapısının açılması üzerine Murat U., genç kadına tekme atarak metrobüsten dışarı fırlattı. Durak ile metrobüs arasına düşen genç kadının yardımına duraktaki güvenlik görevlileri yetişti.

Bu vakada da devlet saldırganı korudu. Soruşturma sonunda Murat U.'ya "cinsel taciz ve kasten yaralama" iddiasıyla dava açılırken Sevim T.'ye "hakaret ve basit yaralama" iddiasıyla dava açıldı.

28 Kasım’da Müzik yazarı ve programcı İpek Atcan, sosyal medya hesabından metroda tanımadığı bir kişinin saldırısına uğradığını yazdı. Akşam saatlerinde metro istasyonundaki banka oturup, metronun gelmesini beklediğini söyleyen Atcan, istasyonda bir adamla göz göze geldiğini ve saldırganın, “Ne oturuyorsun lan öyle bacak bacak üstüne'' dedikten sonra bacağına tekme attığını ifade etti. İpek Atcan, olayın şokuyla tepki veremediğini ve tekmeci saldırganın uzaklaştığını söyledi.

8 Aralık’ta ise Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 4 aylık hamile Ebru Tireli (32), saat 19.30 sıralarında evinin yakınında bulunan bir parka spor yapmaya gitti. Bu sırada, iddiaya göre kırmızı renkli bir otomobilden inerek yanına gelen ve “Bir daha burada yürüyüp, spor yapmayacaksın” diye bağıran bir erkek, ayağından çıkardığı ayakkabısıyla genç kadının suratına vurdu. Saldırgan, dengesini yitirince düşerek başını kaldırıma çarpan Tireli’ye yerdeyken tekme de attı. Korkup, gözyaşları döken Tireli’nin çığlık atması üzerine saldırgan kaçtı.

Tireli ifadesinde, “Hamileyim, vurma” dediğini ama buna rağmen saldırganın hem küfretmeye hem de vurmaya devam ettiğini belirtiyor.

Tireli’ye fiziksel şiddet uygulayan Mehmet T. Yakalandı ve tutuklandı. Hem görgü tanıklarının hem de saldırıya uğrayan Ebru Tireli’nin teşhis ettiği Mehmet T.’nin tarım ilaçları satan babasının işyerinde çalıştığı ve 6 ay önce de yine bir kadına saldırdığı ortaya çıktı. Mahalle sakinleri, Mehmet T.’nin yaklaşık 6 ay önce yine aynı bölgede yürüyen bir kadına “Burada ne işin var. Çabuk evine git” diye bağırdığının konuşulduğunu, ancak bununla ilgili yasal işlem yapılıp yapılmadığını bilmediklerini söyledi.

Son yıllarda devlet politikalarıyla kadınlar muhafazakâr bir yaşam tarzına zorlanıyor. Kaç çocuk doğuracaklarından, hamileyken dışarıya çıkıp çıkmayacaklarına, asıl işlerinin annelik olduğuna, kahkaha atmamaları gerektiğine nice beyanatla kadınlar bir “hizaya” getirilmeye çalışılıyor. Yürütmedeki “devlet büyükleri”nin çizdiği yolu, verdikleri kararlarla hakimler destekliyor ve erkekler artık sadece evde değil sokaklarda da korkusuzca kadınlara şiddet uyguluyor. 

Biz kadınlar erkek şiddetine devletten, polisten, hakimden, kocadan, sevgiliden ya da tanımadığımız bir erkekten, nereden gelirse gelsin karşı çıkacağız. Susmayacağız, itaat etmeyeceğiz.

İşçilerin Sesi Gazetesi Sayı 58, Ocak 2017

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi