8 Mart: OKDER'de üç dilli kutlama...

Kadın
Görünüm

Mart Pazar günü,  Okmeydanı’nda kadınlar 8 Martı kutladı.  Mahmut Şevket Paşa Mahallesinde Kurulu Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (OKDER) Türkiyeli, Suriyeli kadınlara ev sahipliği yaptı.

Alevi, Sünni; Kürt, Arap kökenli kadınlar inanç ve etnik farklılıkların engel oluşturmadığı bir toplantıda bir araya geldiler ve kadın olmaktan kaynaklanan sorunları tartıştılar.

Dernek yönetiminin 8 Martın tarihini ve özellikle bugün yaşadığımız savaş koşullarının kadınları nasıl daha da mağdur ettiğini ifade eden bir konuşmanın ardından, salondan kadınlar söz alarak yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

Dernek yönetiminden kadınların da sık sık vurguladığı, kadınlararası güven ve dayanışmanın güçlendirilmesiydi. Konuşmalar sırasında açığa çıkan diğer önemli bir konu, nereli olunursa olunsun, kadınların benzer ayrımcılıklara uğradığıyla ilgiliydi.

Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak hazırlanmış “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!” pankartı altında, Arapça çeviriyle yürüyen tartışmanın ardından, müzik dinletisi, çay ve kadınların yaptığı ikramlarla günü bitirdiler.

İşçilerin Sesi Gazetesi Sayı 48, Mart 2016

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi