Son 5 yılda Türkiye'de en az bin 134 kadın öldürüldü!

Kadın
Görünüm

Son beş yılda en az bin 134 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü Türkiye’de, "saçını kızıla boyatmak", "yeni elbise almak", "tuzluğu uzatmamak" veya "sadece gıcık olmak" dahi bir kadın cinayetinin bahanesi olabildi. Failler ise koca, sevgili, baba, oğul, erkek kardeş, kısaca kadınların en yakınındaki erkekler...

kadincinayetleri.org sitesi, veri tabanı oluşturma amacıyla 2010-2015 yılları arasını kapsayan 5 yıllık dönemde Türkiye'de işlenen kadın cinayetlerini haritalandırdı. Cinayetlerin il ve ilçelere dağılımının görülebildiği harita üzerinden, kadın cinayetlerini faillerine, faillerin bahanelerine, şiddet ya da boşanma unsurlarına göre sınıflandırmak ve haber kaynağına ulaşmak mümkün.

bianet’in Erkek Şiddeti Çetelesi’ndeki verilerin temel alındığı, Objective Araştırmacı Gazetecilik Programı desteğiyle yürütülen araştırmaya dayanarak hazırlanan site, cinayetlerin önlenmesi ve bu alanda oluşturulacak politikalara katkı sağlamayı amaçlıyor. 2015 verileri de eklendikten sonra site her ay güncellenen bir görünüme kavuşacak.

Kadın cinayetlerinin haritası

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne girerken:

  • 5 yılda en az bin 134 kadın öldürüldü
  • 2 kadından birinin faili kocası veya eski kocası oldu
  • 141 kadın şiddet veya tehdit karşısında resmi makamlara başvurduğu halde öldürüldü
  • 235 cinayet devam eden ayrılık veya boşanma sürecinde yaşandı
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi