AKP iktidarı 12 kez patronlar adına grev kırıcılığı yaptı

Güncel
Görünüm

2002’de hükümet olan AKP, ilk olarak 2003’te grev erteleme kararı aldı. Petrol-İş Sendikası ile Petlas arasındaki toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca sendika grev kararı aldı.

Grev, Bakanlar Kurulu’nca “milli güvenliği bozucu” olduğu gerekçesiyle 1 Temmuz 2003’te yasaklandı.

Lastik-İş Sendikası’nın Goodyear, Türk Pirelli ve Brisa Lastik fabrikalarında çalışan 5 bin işçi adına aldığı grev kararı, “milli güvenliği bozucu” nitelikte görülerek 21 Mart 2004’te ertelendi.

Birleşik Metal-İş Sendikası, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 29 Ocak 2015’te greve çıktı. Grev ikinci gününde, “milli güvenlik” gerekçesiyle ertelendi. Kristal-İş Sendikası’nın 9 Aralık 2003’te başlayacak olan grevi, Bakanlar Kurulu tarafından “milli güvenliği tehlikeye attığı” gerekçesiyle başlamadan ertelendi. Sendika dava açtı, Danıştay yürütmeyi durdurdu. Sendika, 30 Ocak 2004’te Şişecam fabrikalarında yeniden greve başladı. Ancak 14 Şubat’ta Bakanlar Kurulu grevi ikinci kez ertelendi. Kristal-İş, Cam İşverenleri Sendikası’yla Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşamadı. 5 bin 800 işçi 20 Haziran 2014’te greve çıktı. Grev, 8. gününde “genel sağlık ve milli güvenlik” gerekçesiyle ertelendi. AKP iktidarı döneminde “milli güvenlik”, “genel sağlık”, “finansal istikrar” gerekçeleriyle ertelenen grev sayısı 11’e ulaşmıştı. Son cam işçisinin toplusözleşmede anlaşmaya varılmaması ile AKP iktidarı OHAL koşullarını fırsata çevirip cam işçisinin grevini 3’üncü kez yasakladı. Böylece AKP patronlara 12 kez hukuk(suzluğ)u kullanarak kıyak geçmiş oldu. 

Cam işçisi grev grev 

diye haykırıyor

Cam işçisinin toplusözleşme masasında alamadıkları için grev sürecine götüren temel taleplere gelecek olursak; 2.600 TL ücret talebinden bir kuruş vazgeçmemek, kazanılmış bir hak olan 2 yıllık toplusözleşme periyodunun 3 yıla çıkartılmasının kabul edilmemesi, çalışma şartlarımızdan ücretlerimize kadar birçok hakkımızı etkileyen idari maddelere dokunulamaz. Cam işçisinin kırmızı çizgiler dediği bu talepler cam patronları tarafından kabul edilmeyince mart ayında cam işçisi grev tercihini yaptı.

Ancak üçüncü kez AKP iktidarı başta cam işçisi olarak tüm işçi sınıfının grev hakkını gasp etti.  Cam işçisi her vardiya başında birer saat iş bırakma ve işyerini terk etmeme eylemleri Şişecam’a ait tüm fabrikalarda tüm işçilerin katılımıyla sürüyor. Cam işçisi artık mücadelesinde sadece toplusözleşme maddeleri değil hakkını savunacağı grev hakkını korumak içinde mücadeleden yana tavır koydu. Cam işçisinin bu onurlu ve haklı mücadelesine ilk destek metal işçilerinden geldi. Defalarca grevleri aynı gerekçeyle ertelenen metal işçisi Birleşik Metal-İş merkezli bir eğilimle cam işçileriyle dayanışma eylemleri kararı aldı.  Ülke genelinde Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu bir çok fabrika ve işyerinde de cam işçilerinin eylemlerine destek için vardiya giriş çıkışlarında eylemler düzenlendi. Kendi grevleri de 20 Ocak’ta Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanan metal işçileri, “Cam işçileri yalnız değildir” yazılı afişlerle dayanışma eylemleri yaptı.

Bir kez daha Türkiye’de grev hakkı olmadığını ve bütün grevlerin fiilen hükümet iznine tabi olduğu görülmüş oldu. Grev erteleme kurumu artık keyfi bir grev yasaklama mekanizmasına dönüşmüştür. Hükümet Anayasada güvence altına alınan grev hakkını yok etmiş ve ayaklar altına almıştır.

Cam işçileri 1966 Paşabahçe grevinden bu yana grev yasaklarını ve yasakçıları tanıyor, biliyor. Cam işçisi 1960’lardan bu yana hükümetlerle işbirliği halinde grevlerini yasaklatan İş Bankası ve Şişecam yönetimlerini tanıyor. Cam işçileri 50 yılı aşkın bir zamandır en zor koşullarda mücadele geleneğini sürdürüyor. Gün cam işçisiyle dayanışma günüdür. Cama can verenler, greve de can verecekler!

***

AKP dönemindeki grev yasakları

Şişecam’da ilan edilen grev yasağıyla birlikte AKP hükümetinin, iktidarda olduğu süre boyunca yasaklanan grev sayısı 12 oldu. Grevlerin büyük kısmı milli güvenliği bozucu olduğu gerekçesiyle yasaklanırken, kimi yasaklara ek olarak “genel sağlığı bozduğu” gerekçesi de gösterildi. AKP döneminde yasaklanan grevler şöyle:

l AKP Hükümetinin yasakladığı ilk grev 1 Temmuz 2003’te Petrol-İş’in örgütlü olduğu Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ’deki grev oldu. Grev Hükümet tarafından yasaklandı.

l Hükümet 8 Aralık 2003’te, Kristal-İş üyesi 5 bin Paşabahçe işçisinin grevini daha başlamadan yasakladı.

l Camda yasağın kalkmasının ardından, Paşabahçe işçileri 30 Ocak 2004 günü greve yeniden başladı. Ancak AKP, grevi ikinci kez yasakladı. Milli güvenliği bozucu gerekçesine genel sağlık gerekçesi de getirildi.

l 21 Mart 2004’te Lastik-İş’in toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca 20 ayrı fabrikada 5 binin üzerinde işçinin aldığı grev kararı Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandı.

l 1 Eylül 2005’te, Türkiye Maden-İş’in örgütlü olduğu Erdemir Madencilik’teki grev de yasaklandı.

l 27 Haziran 2014’te 5 bin 800 işçinin Şişecam’a bağlı 10 cam fabrikasında 8 gündür sürdürdüğü grev, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

l 21 Temmuz 2014’te ise Bakanlar Kurulu, Çöllolar Kömür Sahası işyeri ile Çayırhan Kömür İşletmesinde, Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararını, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle yasakladı.

l 30 Ocak 2015’te Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal-İş’in, aralarında Anadolu Isuzu, Demisaş Döküm, Federal Mogul, Sarkuysan ve Türk Prysmian Kablo’nun da olduğu 22 fabrikada ilan uyguladığı grevi yasakladı.

l Hükümet toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine Asil Çelik’te ilan edilen grevi yasakladı.

l Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu EMİS’e bağlı işyerlerinde 20 Ocak 2017’de başlayan grev, Erdoğan’ın da imzasının bulunduğu bir kararla ‘milli güvenliği bozucu’ nitelikte olduğu gerekçe gösterilerek yasaklandı.

l 20 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbank grevi ‘Ekonomik ve finansal istikrarı bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle başlamadan yasaklandı.

l Son olarak Şişecam işçilerinin grevi “Milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu” gerekçesiyle başlamadan yasaklandı.

İşçilerin Sesi Gazetesi Haziran 2017, Sayı 63

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS