Ciner Grubu Siirt Şirvan’daki iş cinayetiyle yine gündemde. Daha önce 10 Şubat 2011 tarihinde Elbistan’daki kömür madeninde10 işçi, yine Ciner Grubuna ait maden işletmesinde katledilmişti.

Torunlar Center’da meydana gelen ve 10 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine ilişkin davanın 11. duruşmasında bilirkişi raporunun sorumluluğu karartmaya yönelik olduğunu belirten avukatlar yeni bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti.

Soma Maden işletmesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili olarak, hakkında dava açılan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin sahibi Alp Gürkan'ın talimatla ifade vereceği Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde madenci aileleri basın açıklaması yaptı.

Her iş cinayetinden sonra asıl patronlar “sorumluluklarından” kurtulurken işyerindeki tekniker, mühendis ve birkaç postabaşının yargılandığı göstermelik mahkemeler iş cinayetinin kurbanları ve ailelerinin, toplumun adalet duygusunu zedeleyen süreçlerdir.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi 2015 yılında meydana gelen iş kazaları sonucu en az 1712 işçinin öldüğünü açıkladı. Her ay, basından takip ettiği kadarıyla iş kazalarını yayımlayan İSİG Meclis, 2015 yılında en çok işçi ölümünün trafik kazasıyla olduğunu belirtti.

13 Mayıs 2014'te, Soma Holding'in işlettiği Manisa'nın Soma ilçesindeki Eynez maden ocağında çıkan yangın ve sonrasındaki göçük sonucunda 301 işçi hayatını kaybetmişti. 8'i tutuklu 46 sanıklı davanın 34. oturumunda vardiya amirleri Hilmi Kazık ve Yasin Kurnaz'ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi. Duruşma, 16 Şubat'a ertelendi.

Facebook'ta İşçilerin Sesi