THY’de kayıkçı dövüşü sona erdi TİS imzalandı

Mücadele
Görünüm

Geçtiğimiz ay karşılıklı restleşmelerle geçti. THY kanadı toplantılara katılmadı, görüşülen maddeleri dahi geri çektiler.

Hava-İş sendikası zehir zemberek açıklamalarla THY yönetimini toplantıya geri çağırmasına rağmen, işveren olumlu cevap vermedi.

Bu durumda bir gariplik vardı. Sendika THY’nin atadığı memurlardan oluşuyordu ama sanki ortada işçi hakları için kavga eden bir bendika varmış havası estirildi. İşveren rest çekiyor ve sendika direniyor algısı yarattılar. Oynadılar.

Araya İstanbul Havalimanı’na taşınma girdi. Süreç arabulucuya geldi. Ortada görüşme yoktu ama, yeni kurulan Hava Sen’e geçen üyelerin Hava-İş’e geri dönüşü için büyük bir gayret vardı. Hava-İş dayanışma aidatı ödeyen Hava Sen üyelerine 1 Ocak’tan TİS imzalanan güne kadar geçen süre için TİS farklarının ödenmeyeceğini söylüyordu. İşveren de dayanışma aidatı almayarak yeni sendikaya geçenleri tereddütte bırakıyordu.

Ortada olup biten sadece bir mizansenmiş. Bir oyun oynamışlar. Bu oyun sendikacılık yapıyormuş gibi yapmanın ötesine geçmedi.

Nitekim TİS 3 yıllık imzalandı. Her üye için 5 bin lira imza parası verilecek.

Bu üç yılın zam oranları şöyle: 2019'un birinci 6 ayı için enflasyon +%2, ikinci 6 ay için enflasyon +%1,5, 2020'nin ilk 6 ayı için enflasyon +%2, ikinci 6 ayı için enflasyon +%1,5, 2021'in ilk ve ikinci dönemler için enflasyon +%1.

Sosyal haklarda da maddi iyileşmeler yapılmış.

Ancak, yeni sendika kurdukları için işten çıkartılanlar veya haksız işten atılan 200’e yakın kişi için hiçbir adım atılmamıştır.

THY yönetimi geçtiğimiz yılın ikinci yarısı uçu çalışanlara verdiği zammı nasıl düzenleyeceğine dair belirsizlik ise sürüyor. TİS’in 95’inci maddesi bu nedenle bağlanamadı, komisyona havale edildi ama TİS imzalandı.

Ortada iki belirsizlik var. İlki yukarıda ifade edilen, TİS öncesi uçucu personele verilen ve yüzde 50 oranını bulan zamların nasıl muhasebe edileceği ve 2019 TİS’ine dahil edileceğidir. İkincisi, yeni sendikaya üye olanların Hava-İş’in imzaladığı TİS’ten ne oranda yararlanacağıdır.

Ancak kamuoyuna yansıyan, Hava-İş’in geçen sözleşmeye göre ücret bakımından enflasyonun üzerinde zam alarak bir adım ileriye attığı şeklindedir. Gerçek durum ise, Hava-İş’e rağmen yeni bir sendikanın kurulması sebebiyle THY işvereninin memuru olan Hava-İş’lileri kollamak için kesenin ağzını açmak zorunda kalmasıdır. Öyle ki, uçucu çalışanlar için kese, geçen yılın ikinci altı ayında yüzde 50 zamla hayli açılmıştı.

Tabii ki İstanbul Havalimanı’nın açılışıyla birlikte başkaca sorunlar da yaşanmaktadır. İş saatleri fiilen uzamıştır. Uçuş Planlama çalışanların en az 3 saat öncesinde limanda olmasını istiyor ve hava limanına ulaşmak saatler alıyor. Havalimanına ulaştıktan sonra alan içinde de saatleri bulan sürelerde uçağa ulaşmak mümkün oluyor. Tabii dönüş de aynı çile sürüyor.

İstanbul Havalimanına tam bir karmaşa hakim ve belirsizlikler bir hayli çok. Bu belirsizliklerin faturası ise, çalışanlara çıkartılıyor. Serdar İKİZ

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi