Profesör Füsun Üstel ‘Barış’ bildirisine imza attığı için hapis cezası aldı. Uygulama için günler var. Cumhuriyet Gazetesi’nin 9 yazarı yeniden hapse girmek üzereler. Ayşe öğretmen hapse girdi. Altı yıl aradan sonra hazırlanan Gezi İddanamesi ile 16 kişi için 3 bin yıl ceza isteniyor.

Bu hareketin en önemli görünümü ortaya çıkan kararlılıktır. Hayatlarında ilk defa kitlesel eylemlere katılan bu kitle tüm sendika yöneticilerinin toplamından daha da kararlıdır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “reform” olduğu iddiasıyla, “Yapısal Dönüşüm Adımları” denilen bir plan açıkladı. Plan dediğimize bakmayın, adı öyle: Hepsi 9 sayfa. Sunumu 25 dakika sürdü ve ömrü 8-9 ayla sınırlı.

Son yirmi yıldır, hatta çok daha önceden beri, işçi hareketi içinde olan sosyalistlerin ve sendikacıların en sık karşılaştığı ve cevap vermekte zorlandığı soru ‘neden birleşmiyorsunuz’ biçiminde özetlenebilir.

Altı yıl sonra Gezi yargılamasına başvurulması, hukuki olmaktan çok siyasi bir hamle olacak. İddianamenin hedefinde yer alan bir avuç insan. Milyonların hareketine karşılık 16 kişi.

1978 yılının 24 Aralık günü Maraş’ta faşistlerin planlı katilamıyla 111 Alevi öldürüldü. CHP-Ecevit iktidardadır. 2000 yılının 19 Aralık günü cezaev- lerinde “Hayata Dönüş” adı verilen devlet katliamında 30 devrimci kadın ve erkek siyasi tutuklu öldürüldü. Operasyonu yapan Ecevit hükümetidir.

AKP hükümeti ekonomik kriz duvarına tosladı. Öyle tosladı ki, AKP-MHP siyasi ittifakı bile onu kurtarmaya yetmeyebilir. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında halk birinci sorun olarak ekonomik krizi işaret ediyor. Hükümetin izlediği ekonomi politikasına destek azalıyor.

Diğer Makaleler...