Sanayi sermayesinin en ağır toplarını içinde barındıran MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) ile 201 işyerinde yaklaşık 130 bin işçi adına üç sendikanın imzaladığı toplu iş sözleşmesi, metal işçileri için bir ekonomik kazanımı ifade ediyor mu?

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, özellikle kokpitin, pilotların Hava-İş Sendikasından ayrılarak yeni kurdukları Hava Sen’e geçmekte oluşuna inanılmaz bir öfke ve tepki duyuyor.

Birleşik Metal-İş Sendikasının Türk Metal’den 4 gün sonra ve grev kararını uygulamaya 4 gün kala ‘sarı sendika’ların imzaladığı sözleşmenin karbon kopyasına imza atması, grev beklentisi içinde olan işçileri ve kamuoyunu şaşırtmış olmalı.

AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta taşeron çalışan işçilere kadro vereceklerini söylüyorlar. Ancak, 696 sayılı KHK ile verilen kadro tüm taşeron işçilerini kapsamıyor.

İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi AŞ'ye (İZBAN) bağlı iş yerlerinde uygulanmakta olan grev, 29’uncu gününde ‘60 gün süreyle ertelendi’ fiilen grev yapılamaz hale geldi.

Bağımsız Hava Sen, kısa sürede telegram üzerinde 4 bin 100 kişiye ulaşmış, bunların hatırı sayılır bölümünü üye yapabilmişti.

Buyıl İstanbul’da yine iki 1 Mayıs vardı. Birincisi, Maltepe sahilindeki dolgu alanda gerçekleşti. İkincisi, Saraçhane’den Taksim’e yürüyüş ve ardından temsili bir grubun Taksim Meydanına çıktığı eylem oldu.

15Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan işten atma operasyonu, FETÖ’cü diye ilan edilen kamuda görev yapan asker, polis, öğretmen ve diğer kamu görevlilerini büyük oranda ve ani bir biçimde tasfiyeyle sonuçlandı. 

Diğer Makaleler...

Facebook'ta İşçilerin Sesi